polski   english  

HARIKA - polskie kosmetyki naturalne

Olejki naturalne

 

Oleje roślinne i olejki eteryczne

Oleje roślinne to oleiste substancje otrzymywane z różnych części roślin. Najcenniejsze właściwości wykazują oleje roślinne tłoczone na zimno. Są wykorzystywane do celów spożywczych jako nieocenione źródło kwasów omega, a także jako składniki produktów kosmetycznych.

Lecznicze i pielęgnacyjne działanie olejów roślinnych znane było już w starożytności. W Egipcie stosowano je do wytwarzania pachnących balsamów i maści. Były także podstawą receptur pierwszych kremów do skóry. Naturalnymi olejami roślinnymi smarowano ciała w celu ochrony przed gorącymi promieniami słońca. Ponadto od wielu stuleci używane są do masażu.

Oleje roślinne znakomicie łączą się z olejkami eterycznymi, które stosuje się w postaci rozcieńczonej – z uwagi na fakt, iż są bardzo silnymi koncentratami substancji pozyskiwanych z kwiatów, owoców, liści i kory drzewnej za pomocą wyciskania mechanicznego, destylacji, ekstrakcji lub innych metod.  

Zarówno tłuste oleje roślinne, jak i olejki eteryczne mają działanie regenerujące, nawilżające i odmładzające. Zapobiegają powstawaniu rozstępów, przyspieszają gojenie się ran, a także są pomocne w walce z grzybicą, łuszczycą i trądzikiem. Wonne olejki eteryczne stosowane do inhalacji przynoszą ulgę podczas przeziębienia. Ponadto mają znakomite właściwości antydepresyjne – mogą poprawiać nastrój, dodawać energii lub rozpalać zmysły jako afrodyzjaki.

Oleje roślinne i olejki eteryczne to dary natury. W czystej postaci, bez syntetycznych domieszek, szkodliwych parabenów i innych dodatków kojąco działają na skórę i pomagają na długi czas zachować witalność i młodość.